Engin Akyürek & Bergüzar Korel: Wszyscy bardzo potrzebujemy tego, aby być kochanymi [Wywiad dla Hürriyet, luty 2019]

“W obecnym czasie wszyscy bardzo potrzebujemy tego, aby być kochanymi”

Jedna decyzja podjęta w ciągu jednej nocy i życie, które pod jej wpływem ulega zmianie. Film “Bir Aşk İki Hayat”, który wszedł na ekrany kin w tym tygodniu, porusza dokładnie właśnie ten temat. Z okazji premiery filmu spotkaliśmy się z odtwórcami głównych ról Enginem Akyürek i Bergüzar Korel. Rozmawialiśmy z nimi o decyzjach, które zmieniły ich życie, o miłości, o Turcji i o ich życiu.

Jesteście już w branży wiele lat, ale pierwszy raz mieliście okazję razem pracować. O czym opowiada film, który doprowadził do waszego spotkania?

Engin: Film opowiada o wydarzeniach w życiu Umuta, które dzieją się w zależności od tego, jaką decyzję podejmie, wyrzuci psa na ulicę czy też nie. Widzimy, co dzieje się w życiu Umuta i Deniz, kiedy się spotykają albo co się nie stanie, jeśli się nie spotkają. Dobra powieść, dobry film może wpływać na proste momenty życia i kiedy widzowie zobaczą ten film, to właśnie tego mogą doświadczyć.

W zwiastunie filmu pada zdanie “Mówią, że życiem rządzą wielkie wydarzenia, ale w tym samym czasie życie składa się z naszych małych decyzji”. Jakie małe decyzje wpływają na nasze życie?

Engin: Nawet najbardziej maleńkie decyzje mogą zmienić kierunek naszego życia.

Podjęliście kiedyś takie decyzje, które zmieniły wasze życie?

Engin: Kiedy mieszkałem w Ankarze, wcale nie marzyłem o tym, aby tu przyjechać. Ale przyjechałem do Stambułu i wziąłem udział w telewizyjnym show poświęconym aktorstwu. Wtedy moje życie się zmieniło.

Bergüzar: Wylądowałam tutaj w wyniku podjęcia maleńkiej decyzji. Byłam studentką konserwatorium. Chciałam być aktorką, ale moim celem nie było zostanie sławną i wejście do świata telewizji. Chciałam zarabiać pieniądze na życie i zajmować się aktorstwem. Pewnego dnia, kiedy nie myślałam o pracy, otrzymałam propozycję, do której początkowo nie przywiązywałam dużej wagi. Odpowiedziałam “tak” i ta decyzja zmieniła moje życie. Dlatego rozmyślam o maleńkich decyzjach, które podjęłam w swoim życiu. Zastanawiam się, co wydarzyłoby się w moim życiu, gdybym nie poszła tą drogą, a inną.

Jeśli nie podjąłbyś takich decyzji, to gdzie byłbyś teraz?

Lepiej się nad tym nie zastanawiać. W przeciwnym razie nasze życie będzie kompletnie bez smaku. Na przykład, mam w głowie jakąś historię, którą chcę napisać. Na przykład, idziemy ulicą i spotykamy ludzi, którzy popełnili samobójstwo skacząc z dachu. Okazuje się, że 30 lat później wszyscy widzą to samo zdjęcie i żadna z tych osób nie jest z niego zadowolona. Być może nie zawsze akceptujemy to, co dzieje się w naszym życiu, ale sądzę, że zastanawianie się nad swoją przyszłością nigdy nas nie uszczęśliwi.

“Tak naprawdę, to jesteśmy do siebie bardzo podobni”

Film traktuje o silnej miłości. Czym dla was jest miłość?

Engin: Miłość to uzupełnianie siebie nawzajem. Kiedy w twoim życiu pojawia się ta osoba, to ona dostarcza ci tego, czego pozbawiono cię wcześniej. W tym czasie dzieją się rzeczy, których się nie spodziewasz. W naszym życiu staramy się odnaleźć w sobie to coś i odczytać to z naszych głów, a następnie skierować w odpowiednim kierunku. Ale miłość pozostawia wszystko w tyle. Wylewa na wierzch wszystkie tajemnice.

Bergüzar: Ona zaburza równowagę ciała. Miłość to motywująca koncepcja.

W filmie miłość zmienia życie Umuta. Na ile faktycznie miłość może zmienić życie?

Bergüzar: Miłość, będąc drugą stroną życia, może je całkowicie zmienić. Miłość powoduje, że czujesz, że możesz zrobić wszystko bez strachu

W filmie pada zdanie: “Czego bardziej potrzebuje człowiek – kochać czy być kochanym?”. A co ty o tym sądzisz?

Engin: W obecnym czasie wszyscy bardziej potrzebujemy, aby być kochanymi

W porządku. A jaka para z was powstała? Co możecie powiedzieć o sobie nawzajem? 

Bergüzar: Obok Engina człowiek czuje się spokojny i bezpieczny. Chcesz, żeby on ci coś powiedział, a jednocześnie ty chcesz mu coś powiedzieć. Można być pewnym, że zawsze cię słucha i w ten sposób pomaga swojemu towarzyszowi. Zawsze ma do powiedzenia jakieś naiwne, ale i dające nadzieję, słowa o życiu. Przyjaźń z nim i praca to przyjemność.

Engin: Tak naprawdę, to jesteśmy do siebie bardzo podobni. Nasze myśli, nasza wizja pracy są bardzo do siebie zbliżone. Bergüzar ma bardzo cenny sposób postrzegania życia. Ona żyje szczerze.

Wasze nazwiska są jednymi z tych, które przez wiele lat zajmowały czołowe miejsca w sektorze seriali telewizyjnych. Jak możecie scharakteryzować ten sektor?

Bergüzar: Nie będę go charakteryzować i nie porównuj mnie do nikogo, Hakan. Na pewno będę pracować w nim przez kolejne 20 lat.

Engin: Ten sektor osiągnął pewien punkt, a teraz musi znaleźć nową ścieżkę i nowy port. Konieczne jest rozwijanie wizji i punktu widzenia. Zmienił się rytm życia i ludzkich uczuć. Musimy zmienić sposób opowiadania historii i dostosować do tego nasz punkt widzenia.

Denerwujesz się, gdy pocałunki i sceny łóżkowe pojawiają się na pierwszym planie i stają się czymś, co jest na porządku dziennym?

Bergüzar: Wydaje mi się, że na całym świecie trzeba pozbyć się obłudy. Musimy być szczerzy. Musimy spróbować zrozumieć wartość, jaką niesie ze sobą ta historia i co ta scena mówi, aby osiągnąć wzajemne zrozumienie, musisz mieć dobre intencje.

Każdy krok, który robicie w social mediach, każdy post, zwierają pewną interakcję. Co sądzisz o okrucieństwie i grupowaniu na tych platformach?

Bergüzar: Social media są bardzo okrutne, odważne i dzikie. A to dlatego, że życie wirtualne i prawdziwe jest w nich mieszane. Każdy chce się pokazać. Dorosłym już nic nie możemy powiedzieć, ale nasze dzieci muszą być chronione.

Kwestionariusz Engina

Pochodzisz z Ankary. Jak to jest być z Ankary?

Engin: Ankara to miasto urzędników. W ostatnim czasie doszło tam do poważnych delokalizacji i stopniowo status miasta urzędniczego zaczął zanikać. Ojciec zawsze nam powtarzał: “Co robi ojciec twojego przyjaciela? Jeśli jest urzędnikiem, to nie ma żadnych problemów”. Naprawdę ta wypowiedź dobrze opisuje Ankarę.

Wszyscy oglądają twoje seriale, twoje filmy przynoszą duże zyski, ale ciebie nigdzie nie widać. Jaki jest tego powód?

Engin: Nigdy nie próbowałem budować sobie sekretnego świata i żyć w nim. Jeśli spróbujesz tak żyć, to w końcu zacznie cię to męczyć. Moja skrytość związana jest z tym, że mieszkam po stronie azjatyckiej. Mam tam swój własny świat.

Powiedz nam coś o człowieku, który mieszka w tym świecie.

Engin: Uwielbiam podążać za swoimi uczuciami i wewnętrznym głosem. Po stronie azjatyckiej mieszkam z moim bratem. Czuję, że należę do tego miejsca.

Jak myślisz, co jest problemem prasy tureckiej i międzynarodowej?

Engin: Wcześniej powiedziałbym, że to brak szczerości, ale teraz martwią mnie chciwi ludzie.

Czy możesz nam to wyjaśnić?

Engin: Nie identyfikuję się z ludźmi, którzy nie są zadowoleni z tego, co mają. Jestem na nich zły.

Jak chciwi jesteśmy w życiu?

Engin: Za bardzo. W końcu czy nie jest tak, że chciwi ludzie tworzą ten cały bałagan, który dzieje się na świecie?

Twoja sława rozciąga się od Ameryki Łacińskiej po Bliski Wschód. Co sprawia, że odczuwasz takie zainteresowanie?

Engin: Wcześniej widziałem to tylko w social mediach. Tego lata dzięki filmowi, który realizowałem z Çağanem Irmakiem, odwiedziłem Argentynę, Chile i Peru. Tam zobaczyłem, że tureckie seriale i aktorzy są bardzo doceniani.

Dlaczego produkcje tureckie są im tak bliskie?

Engin: Mamy inną kulturę, inną religię, ale problemy i styl życia kobiet jest podobny. Również nie ukrywamy swoich uczuć, tak samo, jak Latinoamerykanie. Ponadto oni mówią, że podoba im się nasz sposób mówienia o miłości.

Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania treści zamieszczonych na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *