Ludzie

Hilal Saral: Królowa tureckich seriali [Reżyser, Życiorys]

Podaj dalej
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Niezwykła kobieta, która w swoich serialach nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów. Utalentowana reżyser. Wypracowała swój własny styl, który z łatwością można rozpoznać. Seriale wychodzące spod jej ręki stają się światowymi hitami. “Kara Sevda”, “Fatmagül’ün Suçu Ne?”, „Aşk-ı Memnu” – te tytuły z pewnością nie są obce żadnemu fanowi tureckich seriali. Wielka miłośniczka zwierząt. Imię jej Hilal, nazwisko Saral, a synonim jakość.

Urodziła się 9 grudnia 1971 roku w Stambule. Jej matka była wielką fanką kina tureckiego. Pewnego razu będąc w ciąży, oglądała film w reżyserii Türkan Şoray i tak bardzo polubiła bohaterkę o imieniu Hilal, że aż postanowiła nazwać tak swoją córkę.

Fot. Hilal Saral w wywiadzie dla www.sabah.com
[www.sabah.com.tr, data dostępu: 27.12.2019]

Po ukończeniu szkoły średniej Hilal przez 2 miesiące pracowała jako praktykantka u fotografa. Swoją przygodę z branżą rozpoczęła od stanowiska asystentki reżysera u boku Behlüla Dala, z którym pracowała przez wiele lat. Następnie współpracowała z takimi reżyserami, jak Ertem Göreç, Yilmaz Atadeniz i Oksal Pekmezoğlu. Sama po raz pierwszy w fotelu reżysera zasiadła w 1998 roku przy okazji serialu „Aynalı Tahir (1998-2001).

Który reżyser wpłynął na twoją pracę? Kto jest twoim ulubionym reżyserem?
Nie mogę powiedzieć, że wpłynął na mnie jeden konkretny reżyser. Lubię pracę Tarantino i pracę Jane Campion. Jak wspomniałam powyżej, uwielbiam wszystkie prace Hitchcocka. Lubię oglądać filmy z rodzaju thrillera psychologicznego.
W filmie interesuje mnie przede wszystkim historia, a nie jej opakowanie. Moim zdaniem reżyser właściwie opowiada historię. Najważniejsze jest przekazanie historii publiczności. Czuję się jak opowiadacz. Właściwie najbardziej inspiruje mnie filozofia, muzyka klasyczna, wystawy, literatura i czytanie książek. Podsumowując, najbardziej odczuwam sztukę. Uwielbiam emocje ludzi na obrazach. Te wyrażenia kierują mną i inspirują mnie. Przekazuje te spojrzenia i emocje moim aktorom.

To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018

Hilal pracując przez lata na planach tureckich filmów i seriali ugruntowała sobie mocną pozycję w Turcji. Od lat współpracuje z wytwórnią Ay Yapim, a seriale stają się prawdziwymi hitami.

Jej pierwszym ogromnym sukcesem był serial „Aşk-ı Memnu” („Zakazana miłość”), który wyprodukowany został przez Ay Yapim. Powstał on na podstawie powieści Halita Ziyi Uşaklıgila o tym samym tytule. Historia miłości Behlüla i Bihter emitowana była w tureckiej telewizji w latach 2008-2010.  W głównych bohaterów wcielili się Beren Saat i Kıvanç Tatlıtuğ, którym produkcja ta przyniosła wielką sławę w Turcji. Obok nich w serialu zagrali również  Selçuk Yöntem, Hazal Kaya, Nebahat Çehre, Zerrin Tekindor. „Aşk-ı Memnu” w 2008 roku było najpopularniejszą i najchętniej oglądaną produkcją. Finał serialu (24.06.2010) zgromadził przed telewizorami rekordową widownię. Oglądało go około 73,7 % widzów (najlepszy wynik w historii tureckich seriali). Serial zdobył 4 statuetki „Złotego motyla” (Pantene Altın Kelebek Ödülleri) w kategoriach: najlepszy serial, najlepszy aktor, najlepsza aktorka (dwukrotnie). Serial po dziś dzień cieszy się bardzo dużą popularnością w Turcji, a swego rodzaju tradycją jest emisja powtórkowa serialu w każde wakacje. Produkcja doczekała się także swojego meksykańskiego remakeu pt. “Pasión Prohibida”.

Fot. Obsada serialu ” Aşk-ı Memnu”
[pangeran229.wordpress.com, data dostępu: 27.12.2019]

Hilal nie spoczęła na laurach i zaraz po zakończeniu “Zakazanej miłości” ze swoją ekipą rozpoczęła pracę nad serialem “Fatmagül’ün Suçu Ne?” (“Grzech Fatmagül”). Rola głównej bohaterki ponownie powierzona została Beren Saat, a jej partnerem został Engin Akyürek. Historia Fatmagül, która zostaje zgwałcona i zmuszona do ślubu z jednym ze swoich oprawców, odbiła się szerokim echem w Turcji. Serial uświadomił wielu kobietą, że mogą walczyć o swoje prawa. Pomimo upływu lat “Grzech Fatmagul” nadal cieszy się dużą popularnością i zdobywa nagrody na arenie międzynarodowej. Najnowszą nagrodę zdobył we Francji na gali Soap Awards 2019, gdzie “Fatmagül’ün Suçu Ne?” zwyciężył w kategorii “Najlepszy serial zagraniczny”.

W swojej pracy unikam opowieści, które upokarzają kobiety. Zawsze chcę pokazywać kobiety jako silne postaci. Nigdy nie kręcę sceny, w którą nie wierzę. To musi być prawdziwe. Buntuję się przeciwko przemocy wobec kobiet i dzieci, gwałtu kobiet lub wykorzystywania zwierząt. Buntuję się przed tymi rzeczami i poruszałam tą problematykę w moich serialach. Kocham zwierzęta i chciałabym robić filmy o przyjaźni ludzi i zwierząt. Uwielbiam nagrywać zwierzęta, bo zwierzęta nie grają, one są po prostu sobą.

To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018
Fot. Beren Saat i Engin Akyürek jako Fatmagül i Kerim w serialu “Grzech Fatmagul” [www.doyouknowturkey.com, data dostępu: 27.12.2019]

Czy masz jakieś wspomnienia ze swojej kariery i pracy, które są dla ciebie szczególnie szczególne?
W „Fatmagülün suçu ne”, zrobiliśmy wielki wysiłek, aby pokazać poprawę w relacjach Kerima i Fatmagül. Zajęło nam dwa lata, aby pokazać rosnący związek w odpowiednich kategoriach. Fatmagül zaczęła ufać Kerimowi, a Kerim zaczął się w niej zakochiwać. Zakochał się w jej sile i postawie po tym, przez co przeszła. Więc kiedy w końcu się pobrali, ich pierwsza noc razem była dramatyczną sceną dla nas wszystkich.
Powiedziałem naszemu DOP, żeby naprawił dwie kamery podczas zbliżania się i pozwolił im robić, co chcieli. Powiedziałam, że nie powinniśmy rozpraszać ich na miejscu. To było ich wołanie, żeby scena była prawdziwa. Ich gra była tak realna. Płakałam na monitorze i chciałam krzyczeć, jak są dobrzy. Ale nie mogłam, bo byliśmy na płycie, więc ugryzłam własne ramię, żeby nie hałasować. Scena i aktorstwo były prawdziwe i imponujące. Ta scena jest jedną z moich wyjątkowych.

“To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018

Kolejne lata w karierze Hilal, to kolejne seriale wyprodukowane przez Ay Yapim. Saral była reżyserem 2 sezonu serialu “Kuzey Güney”, emitowanego w latach 2011-2013, który opowiada historię dwóch braci zakochanych w jednej dziewczynie. Główne role zagrali tutaj Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy i Öykü Karayel. W 2014 roku sprawowała pieczę nad serialem “Kurt Seyit ve Şura” (“Imperium miłości”), do którego scenariusz powstał w oparciu o powieść Nermin Bezmen o tym samym tytule. Akcja tej tureckiej produkcji rozgrywa się w początkach XX wieku i opowiada o przygodach dwojga zakochanych – oficera armii carskiej Kurta Seyita ve Şura (Kıvanç Tatlıtuğ) i rosyjskiej arystokratki Aleksandry “Şury” ( Farah Zeynep Abdullah).

Fot. Kurt Seyit ve Şura odcinek 1 / Star TV

Moi najbardziej wyjątkowi aktorzy to Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Engin Akyürek i Zerrin Tekindor. Zawsze będę z nimi pracowała bez wahania.

“To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018

14 października 2015 na tureckim kanale Star TV zadebiutował serial “Kara Sevda” (“Wieczna miłość”). Fabuła tej produkcji koncentruje się wokół miłości Kemala (Burak Özçivit) i Nihan (Neslihan Atagül Doğulu). Młodzi pochodzą z dwóch różnych światów. On wywodzi się z biednej rodziny i kończy właśnie studia górnicze na uniwersytecie. Ona jest naiwną marzycielką z artystyczną duszą. Z racji statusu majątkowego swojej rodziny nigdy niczego jej nie brakowało. Pewnego dnia młodzi wpadają na siebie w autobusie i od tego momentu krok po kroku zaczyna rodzić się ich uczucie. Ale na drodze do ich szczęścia znajduje się wiele przeszkód. Największą z nich jest Emir Kozcuoğlu (Kaan Urgancıoğlu) , który jest obsesyjnie zakochany w Nihan. Pewnej nocy wydarza się coś, co na zawsze zmienia los zakochanych. Nihan zostaje podstawiona pod ścianą. Musi wybierać między rodziną a ukochanym. Dziewczyna dla dobra rodziny rezygnuje z siebie i wychodzi za mąż za Emira, a zraniony Kemal wyjeżdża pracować do Zoguldak. 5 lat później Kemal już jako poważany biznesmen powraca do Stambułu. Mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z przeszłością nie tylko na gruncie uczuciowym, ale też zawodowym – jego partnerem w interesach ma być ten, który przed laty odebrał mu ukochaną. Kiedy Nihal i Kemal spotykają się ponownie, stare sprawy stają się teraźniejszością.

Serial “Kara Sevda” stał się międzynarodowym hitem. Prawa do jego emisji wykupiło ponad 80 krajów (stan na listopad 2018). W listopadzie 2017 roku serial zdobył prestiżową nagrodę Emmy na 45 gali International Emmy Awards. “Wieczna miłość” zwyciężyła w kategorii “Najlepsza telenowela”. Na ceremonii rozdania nagród w Nowym Jorku pojawiła się Hilal wraz z producentem Keremem Çatayem i scenarzystką Burcu Görgün Toptaş.

Fot. Hilal, Kerem i Burcu na 45 gali International Emmy Awards
[t-vine.com, data dostępu: 27.12.2019]

Porozmawiajmy o zakończeniach. Wielu widzów było zawiedzionych końcem serialu „Kara Sevda”. Co powiedziałabyś im o tym, jak zakończył się serial, z perspektywy reżysera?
Jeśli zakończenie byłobu przewidywalne i klasycznie szczęśliwe, nie wywołałoby tak dużego hałasu, jak teraz. Mottem „Kara Sevda” było niedotarcie do ich miłości, ponieważ miłość jest wieczna; nawet kiedy ją zgubisz, nigdy się nie kończy. Kara Sevda oznaczała “dobrą chorobę z miłości”. Na końcu Kemal zmarł, ale zostawił Nihan swoją córkę – Deniz, jako dziedzictwo.

“To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018
Fot. Kemal (Burak Özçivit) i Nihan (Neslihan Atagül Doğulu) [puhutv.com, data dostępu: 27.12.2019]

Odkryłam wiele talentów lub pomogłam poprawić ich umiejętności aktorskie w zakresie portretowania emocji. Przykładami są: Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Kaan Urgancıoğlu, Neslihan Atagül, Burak Özçivit, Engin Akyürek, Buğra Gülsoy, Demet Özdemir, Elçin Sangu i Kaan Taşaner. To są niektóre z wielkich nazwisk w dzisiejszych czasach i miałam duży wpływ na ich poprawę umiejętności i sprawił, że odnoszą większe sukcesy w karierze. Wszyscy mają to magiczne “światło” w ich oczach; Zrobiłam, co mogłam, żeby to wyjaśnić.

To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018

Kolejny serial, którego reżyserię Ay Yapim powierzyło Hilal, nie odniósł sukcesu. “Şahin Tepesi”, mimo ciekawej historii i świetnej obsady, nie uzyskał dobrych wyników oglądalności i z tego powodu został zdjęty z anteny po 6 odcinkach. W lutym 2019 roku Hilal odeszła z Ay Yapim i pracowała na planie serialu “Vurgun” (prod. Gold Film), który niestety również podzielił los “Wzgórza Sokoła”.

Fot. Efe (Boran Kuzum) i Verda (Aybüke Pusat) [Atv]

W lipcu 2019 Hilal rozpoczęła prace nad nowym serialem. Jej najnowszy turecki serial “Zemheri” (“Arktyka uczuć”), który produkowany będzie pod szyldem Ay Yapim, pojawi się w tureckiej telewizji w styczniu 2020 na kanale Show Tv. Tym razem głównych bohaterów zagrają Alperen Duymaz, Ayça Ayşin Turan, Caner Cindoruk i Hazal Filiz Küçükköse.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Hilal czasami możemy zobaczyć serialach, które reżyseruje. W “Wiecznej miłości” m.in. spacerowała, jedząc pilaw, a w “Zakazanej miłości” uczestniczyła w pogrzebie Bihter.

Fot. Hilal jako uczestniczka pogrzebu Bihter [ Aşk-ı Memnu odcinek 79]

*”To światło w ich oczach” – wywiad z Hilal Saral dla DiziLand Magazine, listopad 2018 [Tłumaczenie: CNT; Korekta: CTS]


Podaj dalej
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

komentarze 3

 • Candy Pandas

  Oglądałyśmy tylko Wspaniałe Stulecie, które kiedyś było w TV i pamiętamy dobrze jak zaczął się szał na tureckie seriale 😀 Z tych tutaj przedstawionych nie kojarzę ale nasza babcia na pewno wszystkie widziała jeśli były puszczane w Polsce 😀

  • grzywunianaboczku

   Dziękuję za komentarz. Raczej niestety nie widziała wszystkich, ponieważ jedynie “Wieczna miłość” była u nas emitowana. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *