O mnie

Cześć,
Z tej strony Ewa.
Na mojej stronie znajdziesz wiele informacji, które skupiają się głównie wokół tureckich seriali i Turcji.

Gdyby jakaś uczelnia oferowałaby studia na kierunku serialoznawstwo, to pewnie w pisałabym właśnie doktorat.

Od ponad 4 lat związana jestem z tureckim przemysłem telewizyjnym. Przygodę ze światem tureckich seriali rozpoczęłam, gdy jedna z polskich telewizji wykupiła prawa do emisji “Kiraz Mevsimi” (pl. Sezon na miłość). Nie przepadam za serialami historycznymi, dlatego do tej pory widziałam tylko kilka wybranych fragmentów serialu “Muhteşem Yüzyıl” (pl. “Wspaniałe Stulecie”).

Moim ulubionym gatunkiem serialowym są melodramaty i dramaty. Najbardziej uwielbiam produkcje spod szyldu Ay Yapim oraz MF Yapim. Szczególnie bliskie memu sercu są seriale wyreżyserowane przez Hilal Saral. Na mojej liście najlepszych seriali pierwsze trzy miejsca kolejno zajmują:
Şahin Tepesi, Kara Sevda, Seviyor Sevmiyor.

Pewnego niedzielnego poranka w kwietniu 2016 roku weszłam na youtube, aby posłuchać muzyki. W proponowanych wideo pojawił się pierwszy odcinek tureckiego serialu “Kara Sevda” (pl. “Wieczna miłość”) w wersji z polskimi napisami. Trafiłam na scenę, w której Emir wychodzi z restauracji, aby dogonić Nihan, a z daleka przygląda im się Kemal. Stwierdziłam wtedy, że to będzie dobra drama. Efekt? W 8 dni obejrzałam 26 odcinków, przy czym każdy odcinek trwa około 2,5 godziny. Za nim zdążyłam obejrzeć do końca pierwszy odcinek “Wiecznej miłości” byłam już członkiem ekipy, która zajmowała się tłumaczeniem tej produkcji. Serial się skończył, ale tłumaczeniem tureckich seriali zajmuję się do dziś.

Choć lista moje top tureckich aktorów stale się wydłuża, to niezmiennie od kilku lat moim ulubionym tureckim aktorem jest Gökhan Alkan. Mogę o nim i o serialach z jego udziałem rozprawiać godzinami. Nazwa strony również związana jest z tym panem i jego fryzurą w jednym z seriali, choć ja ogólnie również uwielbiam fryzury z grzywką zaczesaną na boczek.

W grudniu 2017 odwiedziłam miasto, które kocham najbardziej na świecie – Stambuł. Przy okazji wizyty w sercu tureckiego przemysłu telewizyjnego wpadłam też na plan serialu “Kalp Atışı”, w którym główną rolę grał ten pan wspomniany wyżej. Osobiście poznałam Alego Buraka Ceylana, Serkana Tınmaza oraz Merve Çağıran. Na pewne spotkanie wciąż czekam, ale z pewnością się doczekam.

Oprócz tematyki serialowej na blogu poruszam również tematy związane z kulturą turecką i życiem w Turcji.

No to…
  Pyr… Pyr… Pyr…
  Różowym wózeczkiem Emira w świat tureckich seriali.