Ludzie,  Wywiady

Onur Tuna: gdzie jest ta moja estetyka? [Wywiad dla Hürriyet, grudzień 2019]

Podaj dalej
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Onur Tuna to turecki aktor, którego mogliśmy do tej pory oglądać w produkcjach m.in. takich, jak “Hayat Devam Ediyor”, “Filinta”, “Cesur Yürek”, czy “Yasak Elma”. Obecnie podbija serca publiczności rolą doktora Fermana w hitowym serialu “Mucize Doktor”.

Seriale, w których gra, stają się popularne. Rozmawiają o nim w mediach społecznościowych. Jego niebieskie oczy stały się legendarnymi. Ale teraz zapomnijcie o chłodnym, nieco aroganckim człowieku, którego widzicie na ekranie. W rzeczywistości to prawdziwy romantyk. Onur Tuna zaskoczył wszystkich i wydał swoją piosenkę. Spotkaliśmy się z nim, aby porozmawiać o jego najnowszym utworze “Yangın Yeri”, jego muzycznej podróży, libido, serialach, miłości i trudnościach, z jakimi zmagać musi się człowiek o wzroście 1,96 m.

Seriale, w których grasz, stają się bardzo popularne. Ludzie się tobą interesują… Ale trzymasz się z dala od dziennikarzy. Czy to taka taktyka – bycie tajemniczym?
Taki po prostu jestem. Nie robię tego celowo. Na przykład, kończą się zdjęcia i nie mówię: “Pójdę spotkać się z przyjaciółmi”. Wracam do domu i przygotowuję się do zdjęć na następny dzień. Wstaję o 5:30, medytuję, ćwiczę głos.

Czy to nie będzie trochę rozczarowujące dla kobiety, która pojawi się w twoim życiu?
Dlaczego?

Będzie z gwiazdą, ale jej mężczyzna pracuje w domu, wstaje wcześnie rano i medytuje…
Próbuję znaleźć kobietę, która będzie z tego dumna (śmieje się).

Jak możesz opisać miłość?
Miłość jest niesamowitym uczuciem, które odciąga ludzi od wątpliwości, wahań i niepokoju. Ale miłość nie ma jasnej definicji. Pojawia się nagle, a ty ją czujesz.

Czy jest teraz ktoś w twoim życiu?
Nie! Kiedy jestem w jakiejś relacji, dziennikarze natychmiast wyciągają ją na światło dzienne. Aczkolwiek nigdy nie osiąga to magicznego wymiaru, ponieważ relacja składa się z czegoś dobrego i złego, a pielęgnowana jest dobrą wolą.

Ile masz wzrostu?
1,96 m.

Czy trudno jest być tak wysokim?
Oczywiście, że wiążą się z tym pewne trudności. Ale jestem w tym ciele od 35 lat, przyzwyczaiłem się do tego. Idąc drogą, mówię sobie: “Dlaczego chodzisz zgarbiony?”. Kiedy jestem wyprostowany, widzę koniec drogi. Nudzi mnie to, więc znowu pochylam głowę.

Fot. Onur Tuna w sesji dla magazynu Hürriyet
[www.hurriyet.com.tr, data dostępu: 22.05.2020]

Jak wpływa to na twoje relacje międzyludzkie?
Kiedy dwa serca stają się jednym, to nie jest istotne.

Czy wszyscy na planie korzystają z podstawek?
Ktoś korzysta, ktoś nie. Jeśli na planie nie ma sufitu, nie mogą nagrywać pod niższym kątem. Zwykle sceny ze mną nagrywają pod kątem prostym. Czasami muszę grać z szeroko rozstawionymi nogami.

Jak to?
Staję w ten sposób i znajduję środek (śmieje się). Myślę, że aktorstwo jest motorem napędowym, który działa wewnątrz człowieka. Ważnym jest, aby znać metody dobrego i szybkiego uruchomienia tego silnika. Kiedy pracujesz z ludźmi, którzy je znają, to różnica wzrostu w pewien sposób zanika. Na przykład, w “Yasak Elma” moja partnerka Sevda, która ma 1,59 m wzrostu, przychodziła na plan z taką energią, że różnice fizyczne znikały.

Co powiesz na temat debaty o libido? Czy sukces aktora zależy od libido aktorki?
Jest taki serial “How I Meet Your Mother”, w którym przez 11 sezonów postać Barneya była najbardziej uroczym kobieciarzem na świecie. Był on chodzącym testosteronem. Ale w prawdziwym życiu ten aktor jest w związku homoseksualnym. Fakt, że gej gra kogoś z tak wysokim testosteronem, moim zdaniem, zaprzecza tej tezie. Dla aktora nie jest ważne libido, a metody pracy. Jeśli je opanowałeś, zagrasz geja, mężczyna zagra kobietę, kobieta mężczyznę.

Fot. Onur Tuna w sesji dla magazynu Hürriyet
[www.hurriyet.com.tr, data dostępu: 22.05.2020]

Sukces w aktorstwie nie był dla ciebie czymś wystarczającym, więc postanowiłeś zostać piosenkarzem?
Nie zamierzam zostać piosenkarzem.

Więc o co chodzi?
Cała sztuka jest do proporcjonalna. Rytm obecny jest w pociągnięciu pędzla artysty, w muzyce, w aktorstwie, Można zrobić wszystko, dopóki ten rytm jest w tobie. Cieszy mnie to, że się tym zajmuję.

Jak zaczęła się ta miłość?
Śpiewam i gram na gitarze od 13 roku życia. Teksty pisałem jeszcze przed aktorstwem. Od 2,5 roku mam studio. Tam nagrywam piosenki.

Dlaczego nie występujesz w swoich teledyskach?
Muzyka i tekst piosenki są napisane przeze mnie. Nagrałem piosenkę w moim studio. Teledysk zrobiłem za własne pieniądze. Jestem obecny w każdej części tego biznesu. Nie chcę, żeby jeszcze moja twarz pojawiała się w teledyskach.

Jak opisałbyś swoją muzykę komuś, kto jej nigdy nie słuchał?
Alternatywna. W mojej muzyce jest saz, wiolonczela i rytmy elektroniczne.

Twoja piosenka nosi tytuł “Yangın Yeri”. Czy ty też jesteś takim ogniem?
Czasami jestem, czasami nie. Czasami jestem bardzo naiwny, czasami zbyt spięty. Człowiek nie może być doskonały. Gdybym zawsze był “ogniem”, wtedy ten, kto się do mnie zbliży, sponąłby. Chcę powiedzieć, że ta piosenka związana jest z czasami, kiedy płonął we mnie ogień.

Film “Ağır Romantik” z twoim udziałem będzie mieć swoją premierę w lutym. Czy jesteś typem romantyka?
Jestem romantykiem, jeśli mam przed sobą właściwą osobę.

Masz obłędną barwę głosu. Czy robisz coś specjalnego, aby brzmieć tak seksownie?
Z czasem mój głos stał się taki. Znasz mnie od 10 lat. Rozmawiamy bez przerwy od godziny. Gdybym mówił tak specjalnie, to chyba nie uszłoby to twojej uwadze, prawda?

Czy jesteś mężczyzną, który zawsze był lubiany przez kobiety?
Niektórym kobietom mogę się podobać, inne uważają, że jestem odpychający. Takie spostrzeżenia nie mają końca. W związku z tym nie żyłem z przekonaniem, że ktoś będzie mnie lubić. Ale jeśli istnieje kobieta, którą lubię, to byłbym szczęśliwy, gdyby i ona mnie lubiła.

Ze względu na kolor oczu często jesteś porównywany do wilka syberyjskiego. Przeszkadza ci to?
Nie. Mogą mnie porównywać z wilkiem syberyjskim albo z ziemniakami. To nie stanowi dla mnie problemu.

Kiedy prasa rozpisywała się o tym, że poddałeś się operacji plastycznej…
Znasz odpowiedź. Nie pisz niczego na podstawie własnej obserwacji. Gdzie jest ta estetyka? Mój nos jest krzywy (śmieje się). Nie, oczywiście.

W serialu “Mucize Doktor” grasz chirurga. Czy dzięki tej postaci nauczyłeś się czegoś nowego?
Zacząłem bardziej szanować lekarzy. Ponieważ ich praca wymaga bardzo dużej koncentracji. Ich priorytetem jest ratowanie życia.

Czy na planie pracujesz z prawdziwymi organami?
Tak. Na przykład, w scenie, gdy mówię: “dajcie śledzionę”, naprawdę dostaję śledzionę do rąk. Z czasem przyzwyczajasz się do trzymania w dłoniach prawdziwego serca, jelit, czy śledziony.

Dlaczego nie widzimy tego na ekranie?
Mogą pokazywać to w odcinkach przygotowanych pod sprzedaż zagraniczną.

Co powiesz na temat cenzury w tureckiej telewizji?
Psychologowie w naszym kraju mogą lepiej wiedzieć, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo. Na przykład, fińskie społeczeństwo może nie poczuć się dotknięte, ale gdzieś indziej może nastąpić wzrost przestępczości, nie można tego przewidzieć. Jeśli mówimy o tym w wymiarze artystycznym, nie sądzę, aby pokazywanie w telewizji, że trzymam śledzionę w rękach, było szkodliwe.

Czy masz takie samo zdanie, jeśli chodzi o sceny łóżkowe i pocałunki?
Tak. Myślę, że kochanie się i całowanie jest czymś naturalnym. A my, aktorzy, staramy się grać nasze role realistycznie. Dlatego trudno jest grać dwoje zakochanych bez dotykania się.

Opowiedz nam trochę o swojej rodzinie…
Urodziłem się i wychowałem w Çanakkale. Moja mama jest emerytowanym urzędnikiem. Tata jest nauczycielem matematyki. Są teraz po sześćdziesiątce. Poznali się w liceum w zespole folklorystycznym. Chwycili się za ręce w szkole i potem nigdy już nie wypuścili się nawzajem z rąk. Nadal tańczą walca razem wieczorami, a potem wysyłają mi to w formie wideo.
Mój brat jest absolwentem matematyki. Dzięki niemu matematyka zawsze była obecna w moim życiu. Studiowałem ekonomię na Uniwersytecie Dokuz Eylül. Matematyka i aktorstwo są ze sobą powiązane, a ja wiele na tym skorzystałem. Moimi ulubionymi reżyserami są Tarantino, Kubrick ve Almodovar. Nie nudzę się, jeśli oglądam już któryś raz “Batman: Dark Night”. Myślę, że jeśli chodzi o tureckich reżyserów, to chciałbym zagrać w produkcji Fatiha Akına. Bardzo chciałbym zagrać z Şenerem Şenem.

Oryginalny tekst wywiadu dla magazynu Hürriyet [dostępny tutaj].


Podaj dalej
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *